duminică, 13 septembrie 2009

PETROLUL-Fc Botosani PRIMA VICTORIE

Sâmbätä PETROLUL nostru ne-a arätat cä stie sä si câstige.
Un meci care mi-a adus aminte de toate clipele frumoase petrecute alaturi de echipä,am vazut determinare,dorinta de victorie si mai presus de toate am väzut cum toatä echipa ``vorbeste`` aceeasi limbä.
Vivi Rächitä a inceput meciul cu urmätorul 11 :A. Vlad – Cl. Dumitrescu, D. Chiriţă, Şomodean, P. Stoica – G. Crăciun, Minciun, V. Budescu, Cr. Vlad (cpt.), C. Stoica , Elek. Pe parcursul meciului au mai intrat :’52 Ad. Negoie in locul lui Minciunä , 66 Ţurcan in locul lui Cristi Vlad , 75 Năstase in locul lui C. Stoica.

Prima reprizä ne-a apartinut in totalitate,echipa construind frumos si apropiindu-se periculos de poarta moldovenilor.In 2 rânduri Budescu (min 25 si 35) ratând odatä cu poarta goala din 6 metrii si apoi din 9 metrii singur singurel cu sârma moldoveanä.Toti spectatorii (in jur de 1000) erau in pragul disperärii.
Moldovenii in prima reprizä au avut o singurä ocazie de gol ,pe un contraatac (rezultat in urma deselor urcari ale petrolistilor) dar si sârmele au un Budescu al lor...care trimite mingia din 10 metrii peste poarta unde portarul nostru, A.Vlad era spectatorul de servici.
Asa cum era normal in urma deselor urcari in atac,al dominarii tehnico-tactice Petrolul avea sä inscrie prinnnnnnn CRISTI VLAD (dacä nu el atunci cine?).
Min 37, combinaţie între Minciună şi Elek, ultimul trimite o pasă în 8m spre Cristi Vlad, care ajunge înaintea portarului advers şi trimite pe lângă acesta în poartă! GOOOOOOOOOOOL! 1-0!!!

Primele 15-20 min ale reprizei a 2a au fost unele de lupta la centrul terenului,Botosenenii dorind sa cotropeascä sentrul terenului.Pe seama acestei lupte avea sä pice si golul 2 ,unul linistitor pentru suporteri.Elek acest maratonist al nostru se luptä pentru o mingie la 18 metrii iar un moldovean il i-a cu fulgi cu tot.Loviturä libera.Budescu furä mingia (credeam cä o sä väd cum prin galeria noasträ vor exista victime dupä mingia trimisä de el),o aseazä,isi i-a avânt ,o inaltä peste zid,se aude o loviturä (era bara),si inträ in poartä.A DAT GOL BUDESCUUUUUUUU era minutul 59.
De la golul de 2-0 pânä la final mai notäm cä echipa nu s-a retras deloc, schimbarea lui Cristi Vlad (pentru al menaja),si bara lui Elek din minutul 92.
In mare un meci frumos,pe care puteam sä-l câstigäm lejer cu un 4-0.Dar sä fim multumiti si cu atât.

Omul meciului ELEK färä discutie.Atitudinea lui fiind remarcatä de toatä lumea.Cu o astfel de atitudine va reusii sä intre definitiv in inimile noastre.

Urmează o perioadă de foc pentru ploieşteni, urmând două deplasări în patru zile, prima dintre ele se va juca la Stejaru, cu Farul Constanţa, iar cea dea doua la Suceava cu Cetatea.