sâmbătă, 29 august 2009

PETROLUL-Sportul Studentesc 1-1 (1-0)

Daca nu Cristi ....atunci cine???

Incurajati de peste 1000 de suporteri,atat tineri cat mai ales persoane in etate (am auzit multe voci care spuneau ca s-au intors la stadion dupa ani de zile),spectatorii au asistat sa zicem la cel mai bun meci al PETROLULUI din aceasta editie de campionat.Petrolul venea după 3 meciuri fără victorie şi doar un singur punct castigat pana acum in 2 etape. Eram putin ingrijorat pentru ca stiam ca,Cristi nu va evolua astazi dar cand l-am vazut in teren eram sigur ca astazi ne va astepta un joc bun.
Cristi a reusit sa revigoreze jocul echipei,vazandu-se in fiecare faza placerea jocului,dragostea de a juca sub culorile GALBEN-ALBASTRE si pentru suporterii Ploiesteni.Multe deschideri pe benzile laterale,se batea pentru fiecare mingie si isi aranja echipa in teren.Tot de la capitanul INIMILOR noastre a venit si golul in minutul 28,dupa un sut de la aproximativ 18 metrii,putin deviat cu directia vinclul portii.Stadionul a luat foc ,asa cum batranul Ilie Oana era obisnuit si cum a sperat ca se va mai intampla.Cu avantul primului gol Ploiestenii s-au aruncat in atac dar finalizarea a lasat de dorit.Pauza i-a gasit pe baietii nostrii atacand dorindu-si cu ardoare inscrierea celui de-al doilea gol.
Dupa pauza de la vestiare a iesit o alta echipa a Sportului....care a inceput sa preseze din ce in ce mai mult iar in minutul 66 Ferfelea prinde un sut de la 18 metrii,pe CENTRUL portii pe sub portarul nostru luat prin surprindere (atunci mi-am adus aminte de celebrul meci PETROLUL-BACAU cand Irimia primea gol de la 20 metrii vrand sa degajeze o minge).
Dupa primirea golului baietii nostrii ajutati si de tribune au inceput sa atace lasand spatii imense pentru Sportul si doar o minune a pastrat scorul de 1-1.
Pana la urma am mai pus un punc in clasament si urmeaza o deplasare foarte dificila la Constanta (sambata) partida ce va fi transmisa de SPORT.RO (daca nu cumva se vor sucii iar).Astazi PETROLUL a aratat o noua fata iar cu putina rabdare si cu inca 2-3 infiltratii (in jucatori noi) eu cred ca vom face o figura frumoasa in acest campionat.