miercuri, 14 iulie 2010

RETROSPECTIVĂ

Într-un nou manageriat, asigurat de Valeriu Răchită, cu finanţare aproape exclusiv din bani publici, Petrolul a încercat ceea ce nu se reuşise în ultimii şase ani, anume revenirea în primul eşalon. Fără succes, nici de această dată, doar un punct despărţind echipa ploieşteană de revenirea în primul eşalon!

Pentru Petrolul Ploieşti, ediţia trecută de campionat a fost una în care echipa. chiar dacă nu a reuşit să promoveze, a arătat că este pe drumul cel bun, gruparea antrenată de Vivi Răchită reuşind să adune mai multe "recorduri", cifre care reliefează, în mod cert, că s-a pus baza unei construcţii solide, care se poate ridica, în sezonul viitor, până la nivelul Ligii I.

În ciuda faptului că s-a plecat, practic, de la zero, cu un lot de jucători alcătuit pe alte criterii decât cele ale performanţei sportive - din cauza lipsei banilor - ploieştenii au adunat puncte care le-au permis să spere la promovare până cu o etapă înainte de final.

Petrolul a avut cea mai bună defensivă din seria I, cu doar 20 de goluri primite, dintre acestea doar 8 fiind încasate în retur.

Tot Petrolul a fost echipa cu cele mai puţine înfrângeri - doar 3 - toate fiind consemnate în primele 10 etape ale campionatului.

Ploieştenii au stabilit şi recordul de invincibilitate - 24 de partide consecutive- având, totodată, şi cea mai lungă serie de meciuri în care echipa nu a primit gol - 7 partide la rând!

Superlativele Petrolului

Gruparea antrenată de Răchită a avut - din păcate- şi cele mai multe meciuri egale din serie - nu mai puţin de 13 - dar a fost şi singura echipă care nu a pierdut niciun meci disputat pe teren propriu, din acest punct de vedere stadionul Ilie Oană fiind un adevărat talisman pentru galben-albaştri.

Petroliştii au mai bifat un "record", ei alcătuind echipa cu cele mai multe goluri marcate în deplasare în trecuta ediţie de campionat având 27 de reuşite.

Cea mai clară victorie a Petrolului a fost realizată pe teren propriu, 5-0 cu Dunărea Galaţi, în tur, şi tot în tur ploieştenii au suferit şi cea mai drastică înfrângere, în etapa a II-a, 0-3 la Snagov.

Cele mai multe dintre victoriile Petrolului au fost obţinute cu scorul de 2-0 (de 6 ori), în vreme ce rezultatul cel mai des întâlnit în meciurile în care a evoluat echipa ploieşteană a fost 1-1 (de 7 ori).

În fine, Petrolul şi-a mai trecut în cont un superlativ, având cei mai mulţi marcatori, nu mai puţin de 17 !!!

Interesantă este şi repartiţia golurilor reuşite de echipa petrolistă în campionatul anterior. Dintre cele 55 de reuşite (n.n- Petrolul figurează cu 58 de goluri marcate, dar 3 au fost acordate la masa verde, prin retragerea celor de la Cetatea Suceava) nu mai puţin de 27 au fost marcate pe finalurile de reprize : 13 între minutele 31-45, şi 14 între minutele 76-90.

Cele mai puţine goluri au fost reuşite de ploieşteni în startul partidelor, în primul sfert de oră Petrolul marcând doar de două ori- Minciună, minutul 5 la Bacău şi Şomodean, minutul 3 , la Breaza.

ANTRENOR: Valeriu RĂCHITĂ (et. 1 - 34)

Cel mai bătrân jucător: Daniel CHIRIŢĂ (24.03.1974)
Cel mai tânăr jucător (folosit): Bogdan NĂSTASE (08.12.1992)
Cele mai multe minute jucate: Andrei VLAD 2700 minute
Cea mai mare victorie: 5-0 cu Dunărea Galaţi (10.10.2009)
Cel mai mare eşec: 0-3 cu FC Snagov (23.08.2009)
Golgheterul echipei: Constantin Valentin BUDESCU 14 goluri
Eliminări: 2 (Bozga, Şomodean)
Nu a marcat în 7 meciuri
Nu a primit gol în 18 meciuri (nu include meciul la masa verde cu Cetatea)
Jucătorul meciului: 20 nominalizări - Budescu (12), Minciună, Opriţa (2), L. Mihai II, Radchenko, Cataramă, Cosic (1)