sâmbătă, 24 octombrie 2009

FC PETROLUL PLOIEŞTI-Csm Râmnicu Sărat Live TEXT

Petrolul: A. Vlad - M. Tudor, Bozga, Şomodean, Cosic - Minciună, Neagoie - C. Stoica, Elek, Budescu (cpt) - Ţurcanu.
Rezerve: V. Ion - D. Chiriţă, P. Stoica, L. Dumitru, C. Vlad, Năstase, Japalău.

Arbitri: Emil Voicu (Bacău) - Adrian Udrea (Tg. Jiu), Mihaela Popescu (Tg. Jiu).
Observatori: Dan Niţu (Alexandria), George Bădescu (Bucureşti).

În debutul primei reprize, CSM a fost echipa mai periculoasă.

Min 14: Bozga greşeşte, Nica scapă singur cu Vlad, dar alunecă în momentul şutului şi portarul Petrolului reţine.

Min 18: Un nou atac al celor de la Râmnicu Sărat, Schvartz scapă pe patea dreaptă, şutează violent, însă Vlad reuşeşte să respingă.

Min 33: Petrolul nu găseşte soluţiile cele mai potrivite pentru a desface apărarea oaspete şi domină partida de pe Ilie Oană. Până la acest minut, fotbalştii Petrolului au luat două cartonaşe galbene, cei avertizaţi fiind Cosic şi Neagoe.

Min 43: GOOL Petrolul (1-0): Budescu centreză de pe partea stangă, juniorul Stoica reia o dată în portarul Budur şi o dată în poartă, după care Minciună reuşeşte să reia în plasă din 2m.

Scor la pauză 1-0, Petrolul reuşind să înscrie pe finalul primei reprize şi să intre în avantaj la vestiare, după 45 de minute în care s-a chinuit în jumătatea adversă.

Min 51: Ocazie mare a ploieştenilor, Minciună îl lasă pe Budescu în poziţie ideală după o pasă cu exteriorul, însă acesta din urmă preia defectuos pe lângă poartă.

Min 58: Prima schimbare la Petrolul: iese Ţurcanu şi intră Cristi Vlad.

Min 63: Prima schimbare şi la Râmnicu Sărat: iese Nica accidentat şi intră Banu.

Min 64: Momente bune ale echipei oaspete, CSM Râmnicu Sărat ratând o bună oportunitate, după ce căpitanul Tîrîlă şutează spre poartă, iar Dragoş ratează devierea în plasă.

Min 76: A doua schimbare la CSM: iese Scarlat şi intră Vişan.

Min 79: Şut bun al lui Miron de la marginea careului mare, mingea trecând puţin pe lângă poarta lui Vlad. De partea cealaltă, atacurile Petrolului se risipesc undeva în preajma careului advers.

Min 81: A treia schimbare la CSM: iese Anton, intră Croitoru.

MIn 84: Ultima schimbare la Petrolul: iese Budescu, intră Japalău.

Min 85: Fază superbă a Petrolului: Elek scapă spre poarta adversă. şutează la colţul lung de la marginea careului mare, mingea lovind bara laterală.

Min 90+3: GOOL Petrolul (2-0): Petrolul reuşeţte să îinscrie la ultima fază a a meciului, după centrarea lui Japalău, preluată de Elek din plin pentru portarul advers.

Scor final 2-0, Petrolul obţine o vicorie muncită în faţa formaţiei din Râmnicu Sărat.
Pe parcursul meciului au mai sosit spectaori pe stadionul Ilie Oană, numărul acestora pană la final ridicându-se la aproximativ 750.